"Koronavirüsün Evcil Hayvanlarla Bağlantısı Yok"


İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Profesör Murat Arslan, "Bilimsel veriler ısrarla diyor ki elimizdeki bilgilerde evcil hayvanların taşıyıcı olabileceğine dair bir veri yok. Söylentiler hurafe, bilimsel olmayan açıklamalar" diyor. İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, evcil hayvanların Covid-19 taşıyıcısı olabileceği yönündeki söylentilerle ilgili bianet'e konuştu. Koronavirüsün hayvanlardan bulaştığını gerekçe gösteren bir grup insan Ereğli'de sokak hayvanlarını av tüfeği ile vurmaya başlamıştı. Profesör Arslan, "Dünya Sağlık Örgütü de (DSÖ/WHO) açıkladı, çalışmalar şunu gösteriyor ve uzmanlar ısrarla şunu söylüyorki elimizdeki verilerde evcil hayvanların koronavirüs taşıdığı ve bulaştırdığı yönünde hiçbir kanıt yok. "Hiçbir şekilde kediden köpekten özellikle insana geçmesi bilimsel değil hurafe açıklamalar." "Yüzyıllardır bizimle yaşıyorlar" Profesör Arslan, tedbir amaçlı evden çıkmayan insanların sahiplendiği hayvanların sağlığı ve gezdirememe durumunda yapılması gerekenlerle ilgili ise şunları söylüyor: "Biz yüzyıllardır bu arkadaşlarımızla birlikte yaşıyoruz, bu hastalıklar yüzyıllardır vardı, koronavirüsün hayvanlardan çoğaldığına yönelik bir durum olmadığı konusunda insanlar öncelikle rahat olabilir. "Biliyorsunuz özellikle köpekler çok hareketlidir. Dışarı çıkma durumu minimumsa bile günlük egzersizlerinin yapılması gerekiyor. "Mümkün olduğunca buna devam etsinler. Yine hem kendileri hem evcil hayvanları için zaten uyulması gereken bilimsel sağlık kurallarına uysunlar. "Hasta olmaları durumunda hayvanlarıyla minimum iletişim kursunlar."

"Mutlu mesut yaşamaya devam edin"

KedVet Başkanı veteriner Dr.Tarkan Özçetin de bazı sosyal medya platformlarında ve medya organlarında Koronavirüsü (COVID-19) ile ilgili olarak bulaşmanın kedi köpeklerden olabileceği şeklinde yapılan paylaşımlara ilişkin olarak şu açıklamaları yaptı: "Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalara göre tüm hayvanseverler, hiçbir endişeye kapılmadan, en az evlatları kadar sevdikleri kedi köpekleri ile evlerinde mutlu mesut yaşamaya devam edebilirler. "DSÖ bir konu hakkında açıklama yapıyorlarsa binlerce veriyi tarar, en küçük olasılıkları bile dikkate alır, öyle açıklama yapar. "Zoonoz olarak tanımladığımız yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar yüzyıllardır var. Ancak tıp ve bilim alanındaki gelişmeler sonucunda bu hastalıkların neredeyse tamamına karşı koruyucu ve tedavi edici yöntemler geliştirilmiştir. Şu da bilinmelidir ki çoğunlukla insanları yine insanlar hasta etmektedir.

"Evcil dostlarımızın bizi hasta etmedikleri gibi birçok hastalığa yakalanma olasılığımızı azalttığı, yüzlerce bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır." "Çin'deki hayvan pazarları kapatılmalı" "Çin gibi yemek kaynağında sınır tanımayan ülkelerin bu tür viral hastalıkların kaynağı olmasına da şaşırmamak gerekir. Koronavirüsünün (COVID-19) ortaya çıkışının, insanlarca yenen yarasa ve yılanlar olduğu düşünülmektedir. Çin'de kedi ve köpek dahil birçok evcil ve vahşi canlı türünü geleneksel olarak yüzyıllarca yenilmesi akıllara neden şimdi hastalıklar çıktı sorusunu getiriyor. "Burada hastalıkların asıl kaynağının Çin'de son yıllarda sayıları hızla artan ve günümüzde 15 bine yaklaşan hayvan pazarları olduğu düşünülüyor. Korkunç şartlarda evcil, vahşi binlerce hayvanın bir arada bulundukları ve hiçbir denetime tabii olmayan bu pazarlar sadece Çin için değil tüm Dünya'nın sağlığı için mutlaka kapatılmalıdır."