Veteriner hekimliğinde, geleneksel tıbbın yanı sıra alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamalarından da yararlanılabilir. Bunlar, hayvanların refahını yükseltmek veya hastalıklarını tedavi etmek için yapılan yöntemlerdir. Hastanemizde uygulanan alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamaları şu şekildedir:

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Cerrahi Sonrası Rehabilitasyon, Kas ve İskelet Sistemi Yaralanmaları, Osteoartrit veya Eklem Problemleri, Kas Zayıflığı veya Kas Güçsüzlüğü, Nörolojik Bozuklukların tedavisi ve desteklenmesi amacıyla; Masaj, Termal terapi, Lazer terapi, Magnetoterapi, Akupunktur, Denge egzersizleri ve fiziksel manipülasyonlar gibi teknikler, iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılabilir.

Homeopati ve Fitoterapi (Bitkisel Tedavi)

Homeopati, mikro dozajlarda doğal maddeler kullanılarak vücudun kendi kendini iyileştirme yeteneği desteklenmeye çalışılır. Fitoterapi ise bitkilerin veya bitki özlerinin kullanımıyla tedavi etme anlamına gelir. Bu amaçla kullanılan doğal maddeler ve bitki özlerinin antioksidan özellikleri veya anti-enflamatuar etkileri nedeniyle alerjik reaksiyonlar, cilt problemleri veya sindirim sorunları için kullanılabilir.

Ozon Terapisi

Ozon, oksijen moleküllerinden oluşan bir formdur ve antiseptik, anti-enflamatuar ve oksijenasyonu artırıcı özelliklere sahiptir. Hastanemizde çeşitli durumlarda ozon terapisininden yararlanılabilmektedir. Bunlar başlıca: 
Yara İyileşmesi: Ozon terapisi, yaraların temizlenmesi ve iyileşme sürecinin hızlandırılmasında yardımcı olabilir. Yara enfeksiyonlarını önlemek için antiseptik etkisi vardır.

Cilt Sorunları: Dermatit, alerjik reaksiyonlar, egzama gibi cilt problemlerinde, ozon terapisi cildin sağlığını desteklemek ve iltihabı azaltmak için kullanılabilir.

Enfeksiyonlar: Bakteriyel, viral veya mantar enfeksiyonlarıyla mücadelede, ozonun antimikrobiyal özellikleri nedeniyle kullanılabilir.

Kronik Ağrı ve İnflamasyon: Ozon terapisi, osteoartrit gibi kronik ağrılı durumlarla mücadelede anti-enflamatuar etkilerinden dolayı kullanılabilir.

Yanık ve Travmalar: Yanık sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak veya travma sonrası iyileşmeyi desteklemek için ozon terapisi kullanılabilir.

Sindirim Problemleri: Bağırsak sorunları, irritabl bağırsak sendromu gibi durumlarda, ozonun anti-enflamatuar etkileri sindirim sistemi sağlığını desteklemek için kullanılabilir.

Bağışıklık Sistemi Destekleyici: Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle, genel sağlık durumunu iyileştirmek veya hastalıklara karşı direnci artırmak amacıyla kullanılabilir.

Akupunktur

Geleneksel tedavi yöntemlerinden akupunktur son yıllarda veteriner hekimliğinde de yerini almaya başladı. Kronik ağrılar, nörolojik bozukluklar, sakinleştirici etkisi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve dokuların kendini yenileme özelliğinin artırılması gibi bir çok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Hastanemizde modern tıbbın bütün imkanlarından faydalanarak lazer akupunktur cihazları ile sinir uzamlarına uyarı verilerek geleneksel olan bu tedavi yöntemi modern hayata adapte edilmiştir.

Hirudoterapi

Hastanemizde sülükler, tükrük bezi salgıları bulunan 100’ün üstünde farklı bioaktif madde sayesinde vazodilatatör, bakteriyostatik, analjezik, antienflamatuar ve antikoagulan, ödem çözücü, mikrosirkülasyon bozukluklarını önleme, organ ve dokuların hasarlı vasküler permeabilitesini, hipoksiyi düzeltme, kan basıncını düşürme, immüniteyi arttırma, ağrıyı giderici ve organizmanın biyoenerjetik durumunu arttırma amacı ile kullanılmaktadır.