Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Hastanemizde kedi ve köpeklerde görülebilen diyabet, pankreas hastalıkları,, tiroid bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları cinsiyet hormonları kaynaklı hastalıklar ve bununla birlikte hipertansiyon , kan yağları metabolizması bozuklukları, obezite gibi metabolizma hastalıkları ve bozukluklarının tanı ,tedavi hizmeti bulunmaktadır.Hastanemiz koruyucu- tedavi edici amaçlı hizmetlerde en etkili yaklaşımları araştırmak ve hasta yakınlarının faydanlamalarını sağlamaktadır.

Gastroenteroloji

Gastroenteroloji bölümümüzde ağız boşluğundan başlayarak yemek borusu , mide, bağırsaklar ,karaciğer ve safra kesesini kapsayan hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır. Modern tıbba ait görüntüleme tekniklerinden endoskopi, kolonoskopi, gastro-intestinal organların ultrasonografi görüntülemesi rutin olarak gerçekleştirilmektedir. Çağımızda kedilerde sık görülen gastro-intestinal problemlerin koruyucu hekimliğinde yer alan beslenme ve diyet yönetimi de başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Üroloji

Hastanemizde özellikle erkek kedilerde sıkça yaşanan üretral sendrom ve obstrüksiyonu (idrar kesesinin, idrar yollarının taş, kristal ve epitel döküntüler ile tıkanması) ile seyreden alt üriner sistem hastalıklarının medikal tedaviye cevap vermediği durumlarda sistotomi (idrar kesesinin taşları ve t.ümörlerinde kullanılan idrar kesesini açma operatif sağaltımı) veya perineal ve prepubik üretrostomi operasyonları (üretranın kısaltılarak geniş bir idrar yolu oluşturulması ) başarılı şekilde sağlanmaktadır.

Nefroloji

Hastanemizde kedilerde sık görülen hastalıklardan akut ve kronik böbrek yetmezliği, kistik böbrek hastalıkları, nefrit(böbrek iltihabı), elektrolit bozuklukları, idrarda kan bulunması ve idrarda protein kaybı gibi hastalıkların nedenlerinin belirlenmesi ve böbrek fonksiyonlarının yüksek seviye güvenilir cihazlarla değerlendirilmesi, uygun tedavi hizmeti verilmektedir.

Geriatri

Veteriner Geriatri aynı insanlarda olduğu gibi kedilerimizde de yaşlılığa bağlı olarak oluşabilecek sağlık problemlerini ve tedavilerini inceleyen bilim dalıdır. Can dostlarımızın bebekliklerinden yaşlılıklarına kadar olan her süreç mutlaka hepimiz için çok değerlidir. Bu süre zarfında fizyolojik ve çevresel etkiler kaynaklı canlı organizmalar görevini yerine getirmekte yavaş yavaş zorlanmaya başlar. Bu nedenle hastalıklara karşı daha zayıf ve dayanıksız olurlar. Bunu göz önünde bulundurarak kedilerimizin ortalama 8 yaşından sonra belli dönemlerde veteriner hekiminize yapacağınız ziyaretlerin insanlarda olduğu gibi can dostlarımızda da erken teşhisin hayat kurtaracağına emin olabilirsiniz. Can dostlarınıza kısacık hayatlarının son zamanlarını rahat geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Kardiyoloji

Kalp ve dolaşım sistemi ile ilgili hastalıkları inceleyen bilim dalıdır. Kedilerde kalp rahatsızlıkları doğmasal yada ilerleyen yaşa bağlı olarak belirtilerle karşımıza çıkabiliyor. Kalp hastalıklarının çoğunlukla sebebi genetik faktörlerdir ancak kullaılan ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Kedilerde kalp rahatsızlıklarında belirti görebilme ihtimali düşüktür. Zaten miskin olan bu canlılar efor sarfettiklerinde ve solunum sistemini de etkiler hale geldiğinde çoğu zaman belirti gösteremeye başlamaktadırlar. Hastanemizde rutin kontrollerde ve aşı için gelinen muayenelerde stetoskop yardımı ile değerlendirmeler yapılmaktadır. Görüntüleme teknikleri ile de tanı işlemi yapılmaktadır. Uygun tedavi belirlenip hastalarımızın sağlığı ve refahı gözetilmektedir.

Tansiyon

Tansiyon atardamar sistemi içindeki kan basıncı olarak tanımlanır. Kalbin kanı atardamar sistemine pompaladığında oluşan kan basıncı büyük tansiyon (sistolik basınç) , kalp gevşemeye geçtiğinde oluşan kan basıncı küçük tansiyon(diyastolik basınç ) olarak adlandırılır. Kan basıncı , kanın kalpten pompalanmasına , damarların direncine ve atardamar çeperinin esnekliğine bağlıdır. Kedilerde normal kan basıncı ile ilgili farklı rakamsal değerledirmeler bulunmaktadır. Bizler uluslararası değerlendirmelerle birlikte hareket etmekteyiz. Sistolik arter basıncı 80-150 mmHg , Diyastolik arter basıncı 55-80 mmHg , Ortalama arter basıncı 60 – 100 mmHg aralığındadır Yüksek kan basınıcı(hipertansiyon) ve düşük kan basıncı (hipotansiyon)çoğunlukla tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan önemli hastalıkların habercisidir. Bunlar kalp hastalığı ,böbrek hastalığı ,ani körlük başlangıcı, yeni travma veya viral hastalıklar olabilir. Anormal kan basıncının diğer nedenleri arasında endokrin sistem hastalıkları , adrenal bez tümörleri , ilaçlar ve merkezi sinir sistemi bozuklukları bulunur. Kedilerde tansiyon ölçümü hastanemizde rutin olarak uygulanabilen bir işlemdir.

Göğüs Hastalıkları

Solunum yolu hastalıkları mevsimsel ve viral sebepler ile kedilerde yaygın görülmektedir. Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları olarak ikiye ayrılır. Üst solunum yollarına ilişkin enfeksiyonları burun ile boğaz bölgelerini etkiler. Alt solunum yolu enfeksiyonları ise daha ciddi boyutludur. Bronşlar, bronşiyoller ve akciğerleri etkiler. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavi edilememesi ile de alt solunum yolları rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Hastanemizde gerekli görüntüleme yöntemleri ile göğüs hastalıkları tanısı konulmaktadır. Oral ve inhaler olarak uygun tedavi belirlenerek kedilerin daha rahat nefes alması ve sağaltılması sağlanmaktadır.

Check Up

Kediler doğaları gereği hastalıklarını saklama eğilimindedirler. Hastalandığını ve ölümün yaklaştığını hisseden özellikle yaşlı kedilerin evlerinden uzaklaştığı hikayesini birçoğunuz duymuştur. Günümüzde ise dünyada olduğu gibi ülkemizde de Veteriner Tıp oldukça ilerleme kaydetmiştir. Geçmiş yıllarda hayretle karşıladığımız 20’li yaşlar, kediler için olağan olmaya başlamıştır. Hastanemizin temel amaçlarından birisi de kedilerde hastalıkların oluşumunun önlenmesi ve erken tanısının sağlanmasıdır.
Kedilerde birçok hastalık çok belirgin bulgular vermeyebilir, hatta sinsice ilerleyebilir. Bu sebeple düzenli aralıklarla kedinizin hiçbir şikayeti olmasa bile sağlığı hakkında bilgi almalısınız. Özellikle de kedilerde sık görülen idrar yolları enfeksiyonları,karaciğer, böbrek hastalıkları, şeker hastalığı, kanser gibi hastalıklarda kontrol sıklığı arttırılmalı ve daha dikkatli olunmalıdır. Kediniz için bir sağlık taraması olan CheckUp işte bu nokta da devreye girmektedir. 7 yaşını geçmiş bir kedinin yılda en az bir kez sağlık taramasındangeçmesi son derece önemlidir. Hastanemiz bu amaçla CheckUp programları hazırlanmıştır.

Beslenme ve Diyet

Kedilerimizin hastalıklarında diyet mama ile beslenme tedavisinden, bebeklikten yetişkinliğe, kısırlaştırma operasyonu sonrasından, hamile ve emzirme dönemine ve son olarak yaşlılığa kadar geniş bir yelpazede beslenme ve diyet danışmanlığı yapan Cat Hospital Kedi Hastanesi, kedilerimizin tüm yaşam evlerinde sağlıklı ve bilimsel beslenmesi için siz Kedicilerin yanında olacaktır.

Beslenme, kedinizin sağlığı ve yaşamının en önemli anahtarlarından biridir. Bir kedi sahibi olarak en önemli sorumluluklarınızdan birisi kedinize büyüme ve bakım için gerekli olan besinleri sağlamaktır. Bunu yapabilmek için kedilerin beslenme ihtiyaçlarını anlamak gerekir.
Kediler, belirli beslenme gereksinimlerini karşılamak için hayvansal orjinli besin öğelerine ihtiyaç duyarlar. Daha çok protein ihtiyaçları nedeniyle kediler köpekler ve insanlardan beslenme ihtiyaçları açısından çok farklıdır. Doğal yaşam ortamlarında, kediler, az miktarda karbonhidrat çok miktarda protein tüketen avcılardır. Kediler vitamin, mineraller, yağ asitleri ve aminoasitler de dahil olmak üzere bir çok besleyici maddeye ihtiyaç duyarlar. Bu besinler vücut dokularının yapı taşlarıdır; metabolizma, katabolizma gibi vücutta gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar için gereklidir.
Unutulmaması gereken en önemli nokta kedilerin ne küçük köpekler ne de insan olmasıdır. Kedilerin benzersiz metabolizması nedeniyle, sizin için iyi olan şey, kediniz için zararlı olabilir. Yüksek kaliteli bir kedi maması, kedinizin diyetinde yeterli miktarda vitamin ve mineral tedarikini sağlar; bu nedenle takviyeleri veteriner hekiminizin onayı olmadan eklememelisiniz.
Kedinizin sağlığı ile ilgili bir diğer önemli besin sudur. Su, vücut sıcaklığını düzenlemek, yiyecekleri sindirmek, atıkları ortadan kaldırmak, tuz ve diğer elektrolitlerin vücutta kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Kedinize her zaman temiz su sağlamanız gerekir.

Dermatoloji

Dermatoloji bölümü, dostlarımızın deri, tüy ve tırnakları gibi dış yüzeylerinin sağlığı ve tüm cilt hastalıklarının tanı ve tedavisine yönelik hizmetler verir.

Mantar ve paraziter hastalıkları, deri yaralanmaları, akne, egzamalar, tümörler, deri kanserleri, tüy dökülmeleri (alopesi), cilt alerjileri, deride yağlanma, kepeklenme, genetik deri hastalıkları, nodül, siğil ve benler, tırnak hastalıkları gibi rahatsızlıkların tanı ve etkili tedavisi alanında uzman ekibimizle dermatoloji bölümümüzde gerçekleştirilir.

Tanı amacıyla ; İnspeksiyon(Görsel muayene), Wood lambası muayenesi, Dermoskopi, Kültür ekimleri, Cilt sürüntüleri, Biyopsi, Allerji testleri, Kan analizlerinden yararlanılmaktadır.

Diyaliz

Periton diyalizi sayesinde özellikle akut ve kronik böbrek yetmezliğinde, akut zehirlenmelerde karın boşluğuna yerleştirilen aparat ile uygulan diyalizat yardımıyla toksinlerin kısa sürede uzaklaştırılması amaçlanır. Bu yöntem hastanemizde başarıyla uygulanmaktadır.

EKG

EKG cihazları kalbin performansını elektriksel olarak ölçüp somut olarak görmemizi sağlayan kardiyoloji alanında sıkça kullandığımız cihazlardır. Bu cihazlar kalbin elektriksel aktivitesini küçük elektrotlar sayesinde makine bünyesinde kaydederek bir kağıt üstüne aktarır. Kalbin anormal ritimlerini, kullanılan ilacın kalp üstündeki etkisini, kalp büyümelerini ve kalp kası kuvvetini de bu cihazlar sayesinde görüntülememiz mümkündür. Kedilerimizde de sıklıkla görülen rutin fiziksel aktivite sırasında zorlanma, solunum güçlüğü, isteksizlik hali ve fiziksel depresyon gibi durumlarda hastanemiz bünyesinde bulunan EKG cihazımız ile dostlarımıza kardiyak muayene sırasında yardımcı olabilmekteyiz.

Onkoloji

Hastanemizin Onkoloji bölümünde uygulanan tedavilerde uluslararası güncel tedavi yaklaşımlarına sadık kalınmakta ve gelişmiş standartlarında tedavi verilmektedir. Tedavide kısa süreli ve infüzyonel kemoterapilerin yanı sıra destek tedavileri verilmesi gibi hizmetler sunulmaktadır. Devamlı infüzyon tedavisi gerektiren hastalar ise hasta yatış servisimizde izlenmektedir. Onkoloji servisinde aynı zamanda destek tedavisi gereksinimi olan hastalar ve girişimsel işlemlerin uygulandığı hastaların takip ve tedavisi yapılmaktadır.