Kedilerde Lösemi AşıKedilerde Lösemi Aşı

İsminden dolayı ülkemizde ve dünyada hakkında en çok spekülasyona neden olan kedi hastalığı ve aşısı. Feline leukaemia, FeLV olarak da adlandırılan virüs ilk olarak 1964 yılında bulunmuştur. Virüsün ilk başlarda kedilerde sadece lösemiye neden olduğu düşünülse de zaman içinde virüsün asıl etkisinin bağışıklık sistemini baskıladığı ve çökerttiği, sonrasında buna bağlı kanser dahil bir çok hastalığın oluşumundan sorumlu olduğu anlaşılmıştır.

Virüse karşı 1986 yılında geliştirilen aşının da “Lösemi Aşısı” olarak anılması, benzer yanlış anlaşılmanın günümüze kadar gelmesine neden olmuştur. Sonuç olarak “kedi lösemi virüsü asla sadece lösemi hastalığına neden olmaz”. Enfekte kedilerde, bağışıklık sisteminin baskılanması nedeni ile bakteri, mantar ve virüslerin neden olabileceği, ağız, diş, diş eti ve deri problemlerinden, ishal, sarılık, anemi, zatürreye kadar bir çok farklı hastalık görülebilir. Lösemi bunlardan sadece biridir.

Ülkemiz koşullarında 8 haftalık yaştan itibaren 2 kez uygulanacak ve her yıl tekrarlanacak aşılama, hastalığa karşı %100 etkin bir koruma sağlayamamakla beraber hastalığın hafif atlatılmasında ve ciddi boyutlara ulaşmasına engel olacaktır.

Dr.Tarkan Özçetin

Veteriner Hekim