Kedi Karma AşıKedi Karma Aşı

2 aylık yaşa gelen her sağlıklı Minnak kediye mutlaka uygulanması gereken ilk aşıdır. Aşı Feline Parvo Virus, Feline HerpesVirus-1, Felin Calici Virus etkenlerini içerir. Hastanemiz Minaklara yapılan ilk doz karma aşıdan 21sonra 2. dozun uygulanmasını, 16 haftalık yaşa geldiğinde ise 3. doz aşının yapılmasını ve sonrasında 1 yaşını geçen her yaş gurubundan kedilere yılda 1 kez tekrarlanmasını önemle tavsiye etmektedir. Karma aşı aşağıda kısaca anlattığımız hastalıklara karşı etkin bir koruma sağlar.

Kedi Panlökopeni: Feline Panleukopenia, Kedi enfeksiyoz enterit, Kedi Parvo viral enterit ve Kedi Kanlı ishal olarak ta bilinen hastalık kedilerde iştahsızlık, kusma, kanlı ishal ile seyreder ve sıklıkla ölüme neden olur. Aşılama, çok bulaşıcı ve uzun süre dış ortamda canlı kalabilen virusa karşı son derece etkilidir ve özellikle minnakların enfeksiyona karşı korunmasında kritik bir role sahiptir.

Kedi Herpes Virus Enfeksiyonu: Feline viral rhinotracheitis, Kedi Nezlesi, Kedi Gribi olarak da bilinen hastalık hapşırma, burun ve göz akıntısı, konjonktivit gibi belirtilerle kendini gösterir. Hastalık çok bulaşıcıdır ve hafif belirtilerden ileri derecede zatürre ve ölüme kadar gidebilen komplikasyonlara neden olabilir. Aşılama hastalığa karşı %100 etkin bir koruma sağlayamamakla beraber hastalığın hafif atlatılmasında ve ciddi boyutlara ulaşmasına engel olacaktır.

Kedi Calicivirus Enfeksiyonu: Feline Calicivirus, Kedilerin Viral Solunum Yolu Enfeksiyonu olarak ta bilinen hastalığın ilk belirtileri iştahsızlık ve yüksek ateştir. Ağız mukozasında özellikle dil, damakta görülen ülseratif lezyonlar ve diş eti iltihaplanmaları tipiktir. Hastalık burun akıntısı, konjonktivit, hapşırma gibi üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri göstermekle beraber bunlar olmaksızın poliartirit ve nefrite kadar varan sistemik problemlere ve ölüme neden olabilir. 8 haftalık yaştan itibaren 3 kez uygulanacak aşılama ile hastalığın ciddi sonuçlar doğurmasını engelleyecek etkin bir koruma sağlanır. 

Dr.Tarkan Özçetin

Veteriner Hekim