TR| EN
Online Randevu

MUAYENE

MUAYENE

MUAYENE 

Hastanemize gelen her kedi en az 20 dakika sürecek olan detaylı bir muayene işlemine tabii tutulur. Geliş sebebine göre resepsiyonda oluşturulan formda tüm muayene sonuçları kayıt altına alınır. Basit görünse de detaylı bir fizik muayene birçok hastalığın erken tanısında önemli bilgiler edinmemizi sağlar. Kediler konusunda uzman doktorlarımız, fiziksel muayeneyi anemnez, inspeksiyon, palpasyon, oskültasyon ve olfaksiyon olmak üzere 5 temel yöntemi kullanarak yaparlar.

-Anemnez: Doktorlarımızın kedinize teşhis koyma amacı ile sizinle yapacağı soru cevap şeklinde geçen görüşmenin bütünüdür. Hasta sahibi ile yapılan anemnez, konuşamayan derdini anlatamayan kedilerimizin hastalıklarında teşhise giden yolda en önemli adımdır. Burada sizlerin gözlemleri ve doktorunuzun sorularına vereceğiniz doğru cevaplar çok değerlidir. Birçok hastalık iyi yapılan fizik muayene ve anemnez ile başka tetkiklere gerek kalmaksızın teşhis edilebilir.

– İnspeksiyon: Gözle yaptığımız muayenedir. Bu yöntem ile kedinizin dış görünümü, tüy yapısı, vücudunu tutuşu, etrafa ilgisi, mukozalarının rengi, gözünün feri (parlaklığı) ve daha bir çok etmen gözlemlenir.

– Palpasyon: İyi bir klinisyen veteriner hekim ellerini gözleri gibi kullanır. Palpasyon kedinizin vücudunun elle muayene edilmesidir. Kedi gibi küçük canlıların bazı hastalıklarının teşhisinde tecrübeli bir doktorun elleri ile yapacağı muayene birçok tanı yönteminden daha kıymetlidir. Bizim kısaca “EL MR” dediğimiz bu yöntem ile karın boşluğundaki organların muayeneleri başarı ile yapılmaktadır.

-Oskültasyon: Kalp, akciğer ve bağırsakların steteskop ile dinlenmesidir. Bu yöntem sayesinde adı geçen organların muayenesi yapıldığı gibi normal ve anormal sesler de ayırt ederiz.

-Olfaksiyon: Koklama ile yaptığımız muayene yöntemidir. Uzman doktorunuz sadece koklayarak kedinizin ağız, kulak ve böbrek hastalıklarının tanısına gidebilir.